Tasty summer refreshing watermelon salad with salad leaves, basil, feta and olive oil. Served on plate on grey table. Closeup

Początek lata przyniósł piękną pogodę i nadzwyczaj wysoką temperaturę. Co jeść w upalne dni? Jak sobie poradzić z przygotowaniem przyjęcia w letni weekend? Mamy kilka wskazówek. Zapraszamy. Bocian Catering poleca się również na upalne dni simple smile Co jeść w upały?

Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem na wakacyjny posiłek to dania z diety śródziemnomorskiej. Podstawą takich dań są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe czy jogurty.

Jakich zasad należy przestrzegać przygotowując posiłki latem? Musimy pamiętać, że mimo mniejszego apetytu w upalne dni, musimy po prostu jeść. Zwykłe dania możemy zastąpić ich letnimi odpowiednikami. I tak zamiast zup, polecamy na przykład chłodniki. Poniżej kilka wskazówek, jak utrzymać formę i dobre samopoczucie latem dzięki odpowiednim potrawom.

Z całą pewnością najlepszą dietą na upały są potrawy lekkie i zawierające warzywa i owoce. Jak zawsze najważniejsze są najmniej przetworzone produkty. Do idealnej diety na upały należy dołożyć jeszcze mleko, jogurty, ryby morskie i białe drobiowe mięso zamiast schabowych, które ze względu na tłuszcz osłabiają np. nasze serce. Poza tym warto zmniejszyć spożycie słodyczy i alkoholu.

Czy wiecie, że odpowiednia dieta na upały może obniżyć temperaturę ciała? Często, kiedy temperatura wzrasta, tracimy apetyt. Mamy więcej energii mimo, że spożywamy mniej kalorii. Ma to duży związek z naszym samopoczuciem i większą liczbą godzin słonecznych w ciągu dnia. Ale wracając do diety na upalne dni. Są potrawy, które działają chłodząco na nasz organizm i są idealnym rozwiązaniem na wakacyjne przyjęcie.

Jednym z istotnych składników naszych wakacyjnych potraw jest jogurt. Jogurt działa orzeźwiająco i wspomaga procesy trawienne. Jogurty zawierają dużo wapnia i trawią się dużo łatwiej niż np. mleko. Połączenie jogurtu z owocami może zmienić się w pyszny koktajl idealny na podwieczorek.

A co na obiad? Jak już wspomnieliśmy na początku, zupę warto zastąpić chłodnikiem na bazie kefiru lub jogurtu naturalnego. A co z drugim daniem? Latem proponujemy rozmaite sałatki i świeże dodatki jak sosy na bazie ziół. Oczywiście jeśli chodzi o mięso to proponujemy mięsa grillowane lub po prostu chude mięso takie jak ryby. Planujesz przyjęcie latem? Zapytaj o naszą ofertę cateringu na przyjęcia.